Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,

Με την έναρξη της σχολικής χρονιάς θα ήθελα αρχικά να ευχηθώ υγεία και δημιουργικότητα.
Το ΕΚΦΕ (Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών) Σάμου επαναλειτούργησε το 2020 μετά από μία μακρά περίοδο διακοπής της δραστηριότητάς του.
Δυστυχώς όμως η διακοπή της δια ζώσης διδασκαλίας στα σχολεία, αφενός λόγω του καταστροφικού σεισμού της 30ης Οκτωβρίου και αφετέρου λόγω των περιοριστικών μέτρων για την καταπολέμηση της πανδημίας, ακύρωσαν όλες σχεδόν τις προγραμματισμένες δράσεις μας.

Αν και η υγειονομική κρίση δεν έχει ακόμη τελειώσει, μπορούμε παρόλα αυτά τηρώντας και όλα τα σχετικά υγειονομικά πρωτόκολλα, να αξιοποιήσουμε την πειραματική διαδικασία στη σχολική τάξη ή στο εργαστήριο των Φ.Ε. ώστε αποκομίζοντας και όλα τα παιδαγωγικά οφέλη, να εισάγουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τους μαθητές μας στη διδασκαλία των Φ.Ε.
Για τη φετινή σχολική χρονιά έχουμε σχεδιάσει και επεξεργαστεί για τα πρώτα μαθήματα 6 εργαστηριακές ασκήσεις που αφορούν αρχικά τη Φυσική Α΄ Γυμνασίου (μετρήσεις μήκους και μετρήσεις διαστάσεων τάξης), Β΄Γυμνασίου ( πυκνότητα και μετρήσεις ), Γ΄ Γυμνασίου ( ηλεκτρικές αλληλεπιδράσεις, μηχανή Wimshurst ) καθώς και για Α΄ Λυκείου (μέση ταχύτητα-φωτοπύλες) και Β΄Λυκείου Γενικής Παιδείας (ηλεκτρικές αλληλεπιδράσεις, μηχανή Wimshurst). Τα σχετικά φύλλα εργασίας είναι αναρτημένα στην νέα ιστοσελίδα του ΕΚΦΕ Σάμου http://ekfe.sam.sch.gr,
Θα ακολουθήσουν και για τα μαθήματα της Χημείας, της Βιολογίας και της Γεωγραφίας.

Οι πειραματικές ασκήσεις που προτείνονται δεν είναι δεσμευτικές και μπορούν να εμπλουτιστούν ή να τροποποιηθούν ανάλογα από τον διδάσκοντα.
Για οποιαδήποτε βοήθεια στην προετοιμασία και την διεξαγωγή των πειραμάτων, τον δανεισμό οργάνων ή σχετικές προτάσεις θα χαρούμε να επικοινωνήσουμε.
Ειδικότερα για τα σχολεία της Ικαρίας και των Φούρνων η υποστήριξη μπορεί να γίνει διαδικτυακά μέσω webex μετά από συνεννόηση.

Στοιχεία επικοινωνίας: ΕΚΦΕ Σάμου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. Δεμερτζή Ελπινίκη Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε., 6947435160

Συναδελφικά
Δεμερτζή Ελπινίκη, Φυσικός, Υπεύθυνη ΕΚΦΕ Σάμου